Spelplan Skåneserien

Spelplan för Skåneserien Zon Nord 2021.

Zon Nord Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 0 - 20,4        
Omgång 1 26 augusti   Åkagården  
Omgång 2 09 september   Mölle 10:30
Omgång 3 15 september   Bjäre 12:30
Omgång 4 21 september   Rya 11:00
Totalt 9 lag per spelomgång        
         
Zon Nord Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 20,5 - 26,4        
Omgång 1 10 augusti   Båstad  
Omgång 2 26 augusti   Åkagården  
Omgång 3 07 september   Hässlegården  
Omgång 4 14 september   Allerum 12:30
Totalt 11 lag per spelomgång        
         
Zon Nord Kategori 3 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 26,5 - 54        
Omgång 1 10 augusti   Woodlands  
Omgång 2 24 augusti   Vasatorp  
Omgång 3 26 augusti   Barsebäck  
Omgång 4 07 september   Degeberga-W 11:00
Totalt 12 lag per spelomgång        

  

Zon Mitt Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 0 - 20,4        
Omgång 1 03 augusti   Barsebäck 09:00
Omgång 2 24 augusti   Örestad  
Omgång 3 07 september   Malmö Burlöv 10:00
Omgång 4 15 september   Araslöv 11:00, Norra Banan
Totalt 11 lag per spelomgång        
         
Zon Mitt Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 20,5 - 26,4        
Omgång 1 08 juni   Hinton Golf  
Omgång 2 04 augusti   S:t Ibb  
Omgång 3 22 augusti   Kristianstad  12:00
Omgång 4 31 augusti   Kävlinge  
Totalt 12 lag per spelomgång        

 

Zon Syd Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 0 - 20,4        
Omgång 1 11 augusti   Flommen  
Omgång 2 25 augusti   Tomelilla  
Omgång 3 07 september   PGA National 13:00
Omgång 4 13 september   Vellinge  
Totalt 12 lag per spelomgång        
         
Zon Syd Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 20,5 - 26,4        
Omgång 1 03 augusti   Ljunghusen  
Omgång 2 26 augusti   Bokskogen 12:30, Kungsbanan
Omgång 3 07 september   Österlen 09:30, Djupadal
Omgång 4 VECKA 37/38   iNSTÄLLD  
Totalt 12 lag per spelomgång        
         
Zon Syd Kategori 3 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 26,5 - 54        
Omgång 1 03 augusti   Abbekås 11:00
Omgång 2 10 augusti   Söderslätt 11:00
Omgång 3 31 augusti   Malmö Burlöv 10:00
Omgång 4 07 september   Tegelberga  
Totalt 10 lag per spelomgång        

  

FINAL
Kategori 1, Hcp 0 - 20,4, spelas den 5 oktober på Bosjökloster GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 2, Hcp 20,5 - 26, spelas den 5 oktober på Romeleåsens GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 3, Hcp 26,5 - 54, spelas den 5 oktober på Ystad GK.

4 bästa lagen från Zon Nord
4 bästa lagen från Zon Syd