Spelplan Skåneserien

Zon Nord Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid Bana
Hcp +8,0 - 22,9          
Omgång 1 10 maj   Båstad    
Omgång 2 14 juni   Landskrona 10:35 Hildestorp
Omgång 3 10 augusti   S:t Arild 12:30  
Omgång 4 25 augusti   Åkagården 10:00  
Totalt 12 lag per spelomgång          
           
Zon Nord Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 23,0 - 29,9          
Omgång 1 17 maj   Bjäre    
Omgång 2 14 juni   Mölle 10:30  
Omgång 3 16 augusti   Rya 13:00  
Omgång 4 14 september   Vasatorp 10:05 Classic Course
Totalt 12 lag per spelomgång          
           
Zon Nord Kategori 3 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 30,0 - 40,0          
Omgång 1 10 maj   Allerum    
Omgång 2 14 juni   Hässlegården 10:00  
Omgång 3 10 augusti   Woodlands    
Omgång 4 14 september   Äppelgården    
Totalt 10 lag per spelomgång          

  

Zon Mitt Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid Bana
Hcp +8,0 - 22,9          
Omgång 1 10 maj   Kristianstad 11:05 West Course
Omgång 2 16 juni   Eslöv 10:00  
Omgång 3 10 augusti   Lunds Akademiska    
Omgång 4 20 september   Örestad    
Totalt 11 lag per spelomgång          
           
Zon Mitt Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 23,0 - 29,9          
Omgång 1 10 maj   Bosjökloster    
Omgång 2 21 juni   Araslöv   Norra Banan
Omgång 3 16 augusti   Malmö Burlöv 10:00  
Omgång 4 14 september   Degeberga-W 10:00  
Totalt 11 lag per spelomgång          

 

Zon Syd Kategori 1 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid Bana
Hcp +8,0 - 22,9          
Omgång 1 10 maj   Abbekås 10:00  
Omgång 2 16 juni   Ystad    
Omgång 3 15 augusti   Vellinge    
Omgång 4 13 september   Österlen   Djupadal
Totalt 13 lag per spelomgång          
           
Zon Syd Kategori 2 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 23,0 - 29,9          
Omgång 1 17 maj   Bedinge 08:30  
Omgång 2 14 juni   Söderslätt 11:00  
Omgång 3 09 augusti   Tegelberga 09:00  
Omgång 4 15 september   Ystad    
Totalt 12 lag per spelomgång          
           
Zon Syd Kategori 3 Datum Alt datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 30,0 - 40,0          
Omgång 1 17 maj   Österlen   Djupadal
Omgång 2 14 juni   Bokskogen    
Omgång 3 17 augusti   Bedinge 08:30  
Omgång 4 14 september   Hinton Golf 12:00 Sofiedal
Totalt 12 lag per spelomgång          

  

FINAL
Kategori 1, Hcp +8,0 - 22,9, spelas den 27 september på Bokskogens GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 2, Hcp 23,0 - 29,9, spelas den 28 september på Lunds Akademiska GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 3, Hcp 30,0 - 40,0, spelas den 28 september på Kävlinge GK.

4 bästa lagen från Zon Nord
4 bästa lagen från Zon Syd