Spelplan Skåneserien

Uppdaterad 2023-02-02

Zon Nord Kategori 1 Datum Arrangörsklubb Starttid Bana
Hcp +8,0 - 22,9        
Omgång 1 09 maj Båstad    
Omgång 2 20 juni Rya    
Omgång 3 09 augusti Skyrup    
Omgång 4 06 september Allerum    
         
         
Zon Nord Kategori 2 Datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 23,0 - 29,9        
Omgång 1 16 maj Landskrona    
Omgång 2 14 juni Ängelholm    
Omgång 3 09 augusti S:t Arild 12:30  
Omgång 4 31 augusti Åkagården    
         
         
Zon Nord Kategori 3 Datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 30,0 - 40,0        
Omgång 1 13 maj Höganäs    
Omgång 2 14 juni Bosjökloster    
Omgång 3 09 augusti Vasatorp    
Omgång 4 30 augusti Araslöv 11:00  
         

  

Zon Mitt Kategori 1 Datum Arrangörsklubb Starttid Bana
Hcp +8,0 - 22,9        
Omgång 1 10 maj Hinton Golf 10:00 Rönnebäck
Omgång 2 14 juni Hässlegården 13:00  
Omgång 3 09 augusti Kävlinge    
Omgång 4 29 augusti Malmö Burlöv 10:00  
         
         
Zon Mitt Kategori 2 Datum Arrangörsklubb Starttid  
Hcp 23,0 - 29,9        
Omgång 1 10 maj Eslöv 10:00  
Omgång 2 14 juni Kristianstad    
Omgång 3 16 augusti Lunds Akademiska 10:00  
Omgång 4 05 september Örestad    
         

 

Zon Syd Kategori 1 Datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp +8,0 - 22,9      
Omgång 1 10 maj Bokskogen  
Omgång 2 21 juni Flommen  
Omgång 3 08 augusti Vellinge  
Omgång 4 05 september Ljunghusen 09:00
       
       
Zon Syd Kategori 2 Datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 23,0 - 29,9      
Omgång 1 17 maj Abbekås  
Omgång 2 21 juni Falsterbo 09:00
Omgång 3 09 augusti Bedinge  
Omgång 4 06 september Tomelilla  
       
       
Zon Syd Kategori 3 Datum Arrangörsklubb Starttid
Hcp 30,0 - 40,0      
Omgång 1 17 maj Degeberga-W  
Omgång 2 15 juni Ystad 10:00
Omgång 3 09 augusti Kävlinge  
Omgång 4 30 augusti Söderslätt 11:00
       

  

FINAL
Kategori 1, Hcp +8,0 - 22,9, spelas den 27 september på Bjäre GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 2, Hcp 23,0 - 29,9, spelas den 27 september på Mölle GK.

3 bästa lagen från Zon Nord
3 bästa lagen från Zon Mitt
3 bästa lagen från Zon Syd

FINAL
Kategori 3, Hcp 30,0 - 40,0, spelas den 26 september på Österlen GK.

4 bästa lagen från Zon Nord
4 bästa lagen från Zon Syd